Thursday 28 January 2021
- الأربعاء 14 جمادى الثانية 1442 -
17:6 - پنجشنبه 09 بهمن 1399

جامانده خانواده حبوبات در انتظار قیمت واقعیجامانده خانواده حبوبات در انتظار قیمت واقعی
کرمانشاه- ایرنا- در حالی محصولات خانواده حبوبات طی چند ماه اخیر حتی تا بیش از ۲ برابر افزایش قیمت داشته اند اما نخود همچنان قیمت واقعی خود را پیدا نکرده است؛ این موضوع نخودکاران را حسابی نگران و نسبت به تداوم کشت نخود مردد کرده زیرا آنان امسال هزینه های بیشتری نسبت به گذشته برای تولید نخود کرده‌اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، چند هفته ای است که برداشت نخود در استان کرمانشاه به عنوان قطب تولید نخود کشور آغاز شده است؛ این محصول در بسیاری از مناطق همچنان به صورت سنتی کشت، داشت و برداشت می شود و به همین دلیل تولید آن بسیار سخت و پرزحمت است.
این در حالی است که به دلیل افزایش قابل توجه قیمت ها به ویژه در بخش کشاورزی هزینه تولید نخود نیز نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
تقریباً همه محصولات خانواده حبوبات در چند ماه اخیر با تورم تا بیش از صددرصدی مواجه بودند اما قیمت نخود  رشد اندکی داشته و این محصول تبدیل به تنها جامانده حبوبات در افزایش قیمت ها شده و همین موضوع سبب نگرانی نخود کاران کشور و استان کرمانشاه شده است.
با این وضعیت آنان مجبورند به یک سود اندک تن دهند و یا حتی با در نظر گرفتن رنج و سختی تولید نخود نسبت به سایر محصولات، از خیر سودآوری بگذرند.

قیمت تولید و فروش نخود تقریبا یکی است
رییس شورای نخود کشور در این باره با اشاره به افزایش چشمگیر تورم در بخش کشاورزی و پایین ماندن نرخ نخود گفت: اکنون انواع لوبیا ها، عدس و سایر حبوبات با افزایش قابل توجه قیمت همراه شده‌اند و حتی لپه ای که از همین نخود تولید می شود، با قیمت بالای ۲۰ هزار تومان به فروش می رسد اما نخود همچنان یک قیمت حداقلی دارد.
ناصر مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به سهم ۲ کیلوگرمی نخود در سبد خانوارهای ایرانی، بی شک افزایش قیمت این محصول همسو با سایر حبوبات فشار خاصی به شهروندان وارد نمی کند اما می تواند سبب سودآوری نخودکاران و امیدواری آنان به کشت مجدد این محصول در آینده شود.
به گفته مرادی، هر کیلو نخود هم اکنون بین هشت تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار معامله می‌شود در حالی که هزینه تولید آن به ۹ تا ۱۰ هزار تومان می رسد.
مرادی اظهار داشت: محصول نخود مانند بسیاری دیگر از محصولات کشاورزی نیست که پنج تا ۱۰ تن در هکتار تولید می شود، بلکه نخود بهاره حدود نیم و پاییزه یک تن تا ۱۲۰۰ کیلو در هکتار برداشت.

لینک خبر: www.irna.ir/news/83858700/


   1399/4/29 13:05

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
2.5/10 (تعداد آرا 4 نفر )