Thursday 28 January 2021
- الأربعاء 14 جمادى الثانية 1442 -
17:6 - پنجشنبه 09 بهمن 1399

رئیس شورای ملی نخود ایران: مسائل و مشکلات کشت ارقام پائیزه نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل کارشناسان این موضوع دارد

رئیس شورای ملی نخود ایران: مسائل و مشکلات کشت ارقام پائیزه نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل کارشناسان این موضوع دارد.

ناصر مرادی در جلسه هم انديشي و بررسی مسائل و مشکلات کشت ارقام پائیزه نخود که با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه، کارشناسان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات دیم، مدیرعامل خبرگان کشاورزی کرمانشاه، کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجات استان ، برخی تولید و توزیع کنندگان بذر و هیات مدیره شورای ملی نخود ایران برگزار شد، بیان کرد: بررسی مسائل و مشکلات کاشت، داشت و برداشت ارقام پاییزه نخود موضوعی بسیار پر اهمیت است که باید انجام پذیرد.
 
وی افزود در سال‌های اخیر سطح زیر کشت ارقام پائیزه به خاطر ویژگی های مطلوبی چون مقاومت به برق زدگی و راندمان بالای تولید نسبت به کشت های سنتی و بهاره افزایش چشمگیری داشته و البته بخاطر تلاش های وزارت جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات دیم کشور و به ویژه مرکز تحقیقات دیم کرمانشاه خصوصا آقایان دکتر جهانگیری، حق پرست، یاوری و محمودی این افزایش کشت حاصل شده قابل تقدیر است.
 
مرادی اذعان کرد: در کنار تحسین افزایش میزان کشت ارقام پاییزه و تاثیرات مثبت این کشت، باید به بیان عیوب و مشکلات آن نیز پرداخت. وی یکی از این مشکلات را نداشتن بازده کافی این ارقام دانست و گفت: متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که در موارد زیادی میزان تولید و راندمان مورد انتظار و پیش بینی شده اتفاق نمی افتد و در بسیاری از مزارع که با ارقام پا بلند کشت شده است به ارتفاع مورد نظر که لازمه برداشت مکانیزه است،دست نیافته و موجبات نارضایتی کشاورزان را فراهم نموده است.
 
رئیس شورای نخود گفت: همچنین در برخی کشت های ارقام پاییزه از لحاظ دانه دهی، بازدهی مورد انتظار روی نمی دهد. وی دیگر مشکل کشت این ارقام را تک شاخه شدن رشد گیاه به جای بوته دانست و همچنین از تعدد و تنوع غیر نظام مند دستگاه‌های کشت نخود ابراز نگرانی کرد و گفت این مسئله که هر دستگاهی به روشی عمل کشت را انجام می‌دهد و گاهی هم ایرادات فنی در کار آنها مشاهده می شود، نیاز به نظارت و برنامه ریزی کاملی دارد.
مرادی تصریح کرد: با اینکه سالهاست برای گسترش کشت ارقام پائیزه زحمات زیادی کشیده شده ولی در صورت ادامه ی این مشکلات رغبت کشاورزان کاهش خواهد یافت.
 
ناصر مرادی مسئله دیگر را سفت و سخت شدن زمین بعد از برداشت نخود عنوان کرد و گفت این مسائل نیاز به بررسی و چاره اندیشی داشته و برای حل مشکلات با به اشتراک گذاشتن نظرهای کارشناسان مربوطه و نتیجه گیری در جلسات کارشناسی است.
 
وی در ادامه سخنان خود به کشت نخود های لپه ای یا نخود سیاه (دسی) پرداخت و گفت در کرمانشاه که بعنوان پایلوت نخود است تاکنون اقدامی برای افزایش کشت این ارقام انجام نشده و این در حالیست که نخود رقم دسی قیمت بالاتری از نخودهای دیگر دارد و دارای خصوصیات مطلوبی از جمله مقاومت به خشکی، مقاومت به بیماری و تیپ بوته ایستاده و مناسب برداشت مکانیزه می باشد. وی افزود این رقم نیاز به بررسی در مراکز تحقیقات دیم، سازمان جهاد کشاورزی و مراکز ترویج کشاورزی دارد که با دادن آموزش های لازم و برگزاری کلاس های آموزشی مورد نیاز  و همچنین ترویج و اشاعه کشت در جهت گسترش هرچه بیشتر ارقام دسی مطابق با شرایط هر منطقه اقدام شود.

                                                                                                                               "شورای ملی نخود ایران"
 
   1399/6/31 12:59

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
2/10 (تعداد آرا 1 نفر )