Thursday 28 January 2021
- الأربعاء 14 جمادى الثانية 1442 -
19:6 - پنجشنبه 09 بهمن 1399

گفتگوی ویژه خبری

گفتگوی ویژه خبری


گفتگوی ویژه خبری؛
در نخود، مازاد تولید و قابلیت صادرات داریم
مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی گفت: در تولید محصول نخود، به مازاد تولید رسیده ایم.
فرامک عزیزکریمی در ارتباط تلفنی با استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه در حال حاضر حدود 540 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیر کشت نخود است افزود: حدود 290 هزار تن تولید سالانه نخود کشور است که البته امسال به علت شرایط اقلیمی و کشاورزی مناسب این رقم تا 320 هزار تن پیش بینی می شود.
وی سرانه مصرف نخود کشور را حدود 270 هزار تن عنوان کرد و ادامه داد: با احتساب 83 میلیون نفر جمعیت کشور، و این حجم از تولید نخود، بخشی از تولید نخود، مازاد است و آماده صادرات خواهد بود.
فرامک عزیز کریمی درباره ممنوعیت صادرات نخود در سال 97 گفت: در آن زمان اجازه نداشتیم کالایی را که برای واردات آن ، ارز ترجیحی 4 هزار و 200 تومانی داده می شد صادر کنیم اما در سال 98 و امسال با صادرات نخود موافقت می شود و مانعی برای صادرات این کالا وجود ندارد زیرا دیگر ارز ترجیحی 4 هزار و 200 تومانی برای واردات این کالا تخصیص داده نمی شود.
محمدرضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار وزارت صمت نیز در استودیو گفت و گوی ویژه خبری گفت: برآورد تولید محصول نخود در سال 99 حدود 300 هزار تن است که با در نظر گرفتن میزان مصرف 3 کیلو و 200 گرم برای هر خانوار و در نظر گرفتن جمعیت حدود 80 میلیون نفر، مصرف سرانه نخود کشور حدود 270 هزار تن خواهد بود.
وی با بیان اینکه هر کیلو نخود، فله ای حدود 13 هزار تومان در بازار آزاد معامله می شود افزود: نخود 20 هزار تومانی به بسته های 900 گرم مربوط می شود.
کلامی درباره میزان واردات نخود در سال های گذشته گفت: واردات نخود در سال 97، نود و چهار هزار تن، سال 96، صد و بیست هزار تن،​ سال 97، هفتاد هزار تن، سال 98، سی و هشت هزار تن و امسال 20 هزار تن بوده این در حالی است که ارزش هر کیلو نخود وارداتی حدود یک دلار می باشد.
ناصر مرادی رئیس شورای ملی نخود ایران گفت: افزایش قیمت نخود تاثیر چندانی در سبد هزینه خانوار نخواهد داشت. اگر همچون سال های قبل، جلوی رشد قیمت نخود گرفته شود، و از نظر قیمتی مطابق انتظار و نیازهای کشاورز نبوده و از لحاظ اقتصادی او را تامین ننماید هر ساله شاهد کاهش ​انگیزه تولیدکننده و کشاورز و متعاقبا کاهش سطح زیر کشت آن خواهیم بود.
وی ادامه داد: زمانیکه دلار سه هزار تومان بود، نخود از کشاورزان با نرخ هر کیلو هفت هزار تومان خریداری می شد اما حالا که دلار 24 هزار تومان است هر کیلو نخود در مزرعه از کشاورزان 9 هزار تومان خریداری می شود.
مرادی گفت: زراعت نخود اکثرا بوسیله خرده مالکان و دیمکاران کشور که از قشر نسبتاً ضعیف جامعه به حساب می آیند، انجام می شود از طرفی به علت اینکه نخود به عنوان کشت آیش یا جایگزین پس از غلات در سال زراعی بعد به کار می رود و به نوعی کشاورز مجبور به کشت آن است باید این بخش مورد حمایت و توجه بیشتری قرار گیرد.
مرادی در خصوص وقفه های صادرات نخود در سال ۹۷ گفت: دو مشکل اساسی در اثر این ممنوعیت ایجاد شد اول اینکه با اختصاص ارز ترجیحی 4 هزار و 200 تومانی به واردات نخود بازار داخل را که متعلق به تولیدکننده و کشاورز کشور است، نابود کرد زیرا نخود خارجی با قیمتی حدود نصف قیمت تمام شده جای نخود ایرانی را برای مصرف کننده گرفت و از طرف دیگر با اعمال ممنوعیت صادراتی باعث از دست رفتن بازار جهانی شد این در حالیست که بازارهای هدف صادراتی خوبی برای نخود ایرانی داشتیم ولی متاسفانه این قطع و وصل کردن های صادرات موجب شد بازارهای هدف صادراتی از دست رفته و ذائقه مصرف کننده کشورهای هدف که به سمت نخود ایرانی گرایش پیدا کرده بود به سمت نخود کشورهایی چون هندوستان کشیده شود در حالیکه که هندوستان در دهه های ۷۰ و ۸۰ به عنوان وارد کننده نخود از کشور ایران به حساب می آمد ولی اکنون با اعمال سیاست های درست و رشد چشم گیر تولید و در پی آن افزایش صادرات به عنوان کشورهای برتر صادراتی این محصول به شمار می آید.
محمد رشیدی نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: آمار اعلامی وزارت جهاد درباره قیمت نخود، واقعی نیستند و با در نظر گرفتن تورم و افزایش بسیاری از نهاده ها و دستمزد و بسته بندی و سایر هزینه های تولیدی، نرخ هر کیلو نخود در زمین کشاورزی بالای 10 هزار تومان خواهد بود.
محمد رشیدی گفت: واردات با ارز 4 هزار و 200 تومانی به تولید لطمه وارد کرده و این در حالی است که از جهش تولید سخن می‌گوییم و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری باید از کشاورز داخلی حمایت شود و کشاورزی و صادرات زنده گردد.
 وی گفت: زراعت نخود می تواند حداقل برای استان های غربی کشور که عمده تولید این محصول را انجام می‌دهند بویژه استان کرمانشاه که از نظر بیکاری جزو ۳ استان اول و در پس انداز آخرین استان کشور است، سودآور باشد.
رشیدی ادامه داد: با در نظر گرفتن مصرف سرانه نخود هر خانوار، سالانه حدود 120 هزار تن نخود، مازاد تولید داریم که متاسفانه درباره صادرات این میزان محصول هم هماهنگی و همکاری لازم انجام نمی شود.
رشیدی نماینده کرمانشاه با بیان اینکه در سال های گذشته،​ واردات نخود با ارز چهار هزار و 200 تومانی به تولید نخود کشور صدمه وارد کرد افزود: نخود در سبد هزینه خانوار، تاثیر آنچنانی نداشته و کالای اساسی محسوب نمی شود و دلیلی ندارد که به این محصول، ارز چهار هزار و 200 تومانی تعلق گیرد

https://www.iribnews.ir/00BnPj


 
 
   1399/7/2 14:15

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
4/10 (تعداد آرا 2 نفر )