Thursday 25 April 2019
- الأربعاء 19 شعبان 1440 -
21:6 - پنجشنبه 05 اردیبهشت 1398

سخنان دکتر رضا حق پرست- مشاور عالی شورای ملی نخود ایران- دکترای ژنتیک و اصلاح نباتات درباره خواص نخود
خواص جوانه نخود:

از جمله خواص منحصر به فرد جوانه نخود مي توان موارد زير را نام برد:
پيشگيري از سرطان
جوانه نخود منبع غني از سه ماده مفيد فولات، انواع آنتي اکسيدان و بتاکاروتن براي سلامتي است که از ميان آنها فولات توليد، حفظ سلول ها و محافظت در برابر آسيب به DNA بدن کمک فراوان مي کند.
آنتي اکسيدان ها براي مبارزه با راديکال هاي آزاد به بدن کمک مي کنند که وجود اين عناصر خطرناک در بدن، معمولا خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد، بتاکاروتن نيز باعث پيشگيري از ابتلا به سرطان مي شود.
دنيايي از ويتامين و مواد معدني خوشمزه و مفيد
جوانه نخود حاوي ويتامين c،D ،A وk است و مي تواند تا درصد بالايي نيازبدن به انواع ويتامين هاي مورد نياز را برطرف کند، از اين رو کارشناسان مصرف يک فنجان جوانه نخود را به صورت روزانه توصيه مي کنند.
خواص ضد التهابي نخود محافظ شما دربرابر انواع بيماري ها
جوانه نخود سرشار از انواع آنتي اکسيدان ها و مواد مغذي گياهي است که اين خوراکي ها مورد نياز بدن براي کنترل التهاب هاي پيچيده و حتي مرگباراست.
نوعي التهاب در بدن باعث مي شود تا افراد دچار آکنه و مشکلات پوستي شوند و مصرف نخود به دليل دارا بودن آنتي اکسيدان ها و خواص التهابي مي تواند آکنه را در مبتلايان بهبود بخشد.
ديابت را با جوانه نخود به زانو درآوريد
در حالي که دربسياري از مطالعات به مزاياي نخود و نخود سبزبراي کنترل ديابت در مبتلايان اشاره شده است. تحقيقات جديد هم نشان داده است که جوانه نخود هم مي تواند يک منبع عالي و مفيد براي کنترل قند خون و تنظيم آن بويژه در مبتلايان به اين بيماري باشد. جوانه نخود داراي مواد مغذيذ فراواني است که مي تواند به حفظ سطح قند خون کمک کند و براي مبتلايان به هردو نوع ديابت نوع يک و نوع دو مفيد است و مصرف آن در رژيم غذايي اين مبتلايان توصيه مي شود.
 
سلامت قلب را با خوردن اين دانه مقوي تجربه کنيد
تحقيقات گسترده اي درزمينه مصرف گياهان با سلامت قلب انجام شده است و کارشناسان اعتقاد دارند گياهان سبز باعث کاهش التهاب و تقويت سيستم ايمني بدن مي شود. وجود سطح بالايي از آنتي اکسيدان ها و مواد مغذي درگياهان بويژه جوانه نخود داراي طيف گسترده اي از فوايد براي قلب و عروق است. خواص ضد التهابي و وجود آنتي اکسيدان ها در جوانه نخود به تنهايي عاملي محافظتي در برابر بيماري هاي قلبي است و کارشناسان مصرف آن را به افراد توصيه مي کنند.
کاهش وزن با اين جوانه معجزه بخش
جوانه نخود يک ماده مغذي فوق العاده کم کالري است و با ارائه مقادير بالايي از فيبر در رژيم غذايي، کمک مي کند که وزن بدن کنترل و سوخت و ساز بدن تنظيم شود، مفيد بودن مصرف جوانه نخود باعث مي شود تا از آن به عنوان يک ماده خوراکي مطلوب در بسياري از رژيم هاي لاغري و کاهش وزن استفاده شود.
دکتر رضا حق پرست- مشاور عالی شورای ملی نخود ایران- دکترای ژنتیک و اصلاح نباتات
 
   1395/12/21 08:37

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )