Sunday 25 August 2019
- السبت 23 ذو الحجة 1440 -
19:2 - یکشنبه 03 شهریور 1398

مصاحبه روابط عمومی شورای ملی نخود ایران با جناب آقای عادل نوری کشاورز پیشرو و نخودکار نمونه کشوری

 


مصاحبه روابط عمومی شورای ملی نخود ایران با جناب آقای عادل نوری کشاورز پیشرو و نخودکار نمونه کشوری
با توجه به روند تغییرات بارندگی در کشور و به تبع آن در استان کرمانشاه، مشکلات جدی برای مدیریت آب در کشور ایجاد شده است و برداشت آب از منابع زیرزمینی افزایش یافته و به تبع « تأثیرگذاری منفی بر تولیدمحصولات کشاورزی» را به همراه داشته است.
به همین خاطر در کشور تغییراتی در نحوه کشت بوجود آمد و الگوی کشت در بیشتر مناطق به سمت کشت های کم نیازتر به آبیاری و یا کشت های دیم و یا پائیزه متمایل شده است.
استان کرمانشاه خوشبختانه در سال زراعی جاری در زمینه عملکرد و تولید، رکوردهای خوبی در کشور دست یافت. استان کرمانشاه از نظر تولید زراعت گندم در سطح کشور دارای رتبه چهارم گردید.
در زمینه تولید جو در سطح کشور رتبه دوم و در خصوص سطح و تولید نخود در سطح کشور رتبه اول را به خود اختصاص داد. که این خود به عوامل زیادی در استان برمیگردد.
ساماندهی اراضی دیم در استان، توانایی و آگاهی بخشی اجراء، تحقیقات در حوزه زراعت غلات و خصوصا حبوبات در مرکز تحقیقات کشاورزی دیم سرارود، ارتباط خوب مروجین و بهره برداران منجر به این خبر خوش گردید که استان کرمانشاه در سال زراعی جاری در بخش تولید نخود در کشور رکورد اول را بدست آورد.
آقای عادل نوری یکی از کشاورزان پیشرو شهرستان روانسر، یکی از شهرستان های پیشرو در زراعت استان می باشد که توانست با تلاش و راهنمایی مروجین مرکز تحقیقات کشاورزی دیم سرارود و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان روانسر و استان به رکورد تولید 2600 کیلوگرم در هکتار نخود پائیزه در کشور دست یابد.
این رقم نخود نخود در حالت استاندارد عملکرد دانه حدود 1500 کیلوگرم در هکتار دارد که آقای عادل نوری توانست در سطح هکتار 1100 کیلوگرم در هکتار افزایش عملکرد داشته باشد.
این رقم نخود در پائیز سال گذشته کشت شده است و متحمل برق زدگی و مقاوم به فوزاریوم می باشد.
این کشاورز پیشرو در طی سه سال سطح زیر کشت خود را به 40 هکتار رسانیده و توانسته رکورد کشوری برای تولید در سطح هکتار را از خود بجای بگذارد.
ایشان استفاده از ادوات بی خاکورزی، استفاده بهینه از رطوبت خاک و عدم از بین بردن آن در زمان آماده سازی ، نظارت کامل در زمان داشت محصول، نوآوری در ساخت وسایل مکانیکی برای مبارزه با علف های هرز مزرعه خود و استفاده از دستگاههای برداشت نخود را از عوامل موفقیت خود ذکر نمود.
آقای نوری در پایان از نیاز کشاورزان به راهنمایی و ارائه راهکارهای فنی و عملیاتی توسط مروجین و کارشناسان جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقاتی یاد کرد و ضمن تشکر از تمامی کارشناسان که ایشان را در این تولید کمک کمک و یاری نموده اند، از مسئولین کشور و استان درخواست مساعدت و همیاری بیشتری در امنیت کشاورزان برای تولید گردید.
این کشاورز برتر کشوری به تغییرات مثبتی که در سالهای اخیر با تلاشهای وزارت جهاد کشاورزی و شواری ملی نخود ایران در زمینه قیمت گذاری و ثبات قیمت محصول نخود در بازار صورت پذیرفته اشاره کرد و افزود با افزایش ترویج فرهنگ استفاده از حبوبات در غذای  مردم و انجام این عمل توسط شورای ملی نخود ایران و افزایش مصرف حبوبات با شیوه های مختلف و فراوری آن قیمت این محصول برای کشاورزانی که زحمت زیادی برای تولید آن متحمل میشوند افزایش یافته است.
روابط عمومی شورای ملی نخود ایران ضمن تبریک به این کشاورز کرمانشاهی از تمامی مسئولین کشوری و استانی درخواست نمود تا به این محصول استراتژیک استان کرمانشاه و استانهای زاگرس نشین به عنوان یک محصول با بازده اقتصادی خوب و کشت جایگزینی در تناوب های زراعی، بیشتر توجه و عنایت داشته باشند.
به امید موفقیت های بیشتر کشاورزان ایران
                                                                                       روابط عمومی شورای ملی نخود ایران
 
   1396/7/19 09:58

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )