Monday 22 July 2019
- السبت 18 ذو القعدة 1440 -
04:3 - دوشنبه 31 تیر 1398

نشست اختصاصی هیات مدیره و اعضای شورای ملی نخودایران با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و سرپرست و معاونین سازمان صمت کرمانشاه و ریاست اتاق بازرگانی کرمانشاهنشست اختصاصی هیات مدیره و اعضای شورای ملی نخودایران با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و سرپرست و معاونین سازمان صمت کرمانشاه و ریاست اتاق بازرگانی کرمانشاه
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ضمن قدردانی از حضور مدعوین، علت تشکیل جلسه را اینگونه بیان کرد که با توجه به وضعیتی که محصول نخود استان و کشور با آن روبرو است و دغدغده ای که به لحاظ ایجاد محدودیت هایی که در حال اعمال است وجود دارد.
 کاشفی گفت: کرمانشاه قطب تولید نخود کشور است و بیشترین میزان تولید و صادرات از این استان انجام میگیرد و از جمله محصولاتی است که دارای قدمت کشت می باشد و بسیاری از تجار استان در این حوزه فعالیت میکنند. وی افزود در چند سال گذشته با تشکیل شورای ملی نخود ایران به محصول نخود جان تازه ای گرفته و جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.
وی در ادامه افزود: شورای ملی نخود ایران در راستای اهداف ترویجی خود جهت ترویج مصرف نخود در کشور با برگزاری کلاسهای متعدد و مختلف و با بهره گیری از کارشناسان و اساتید دانشگاهی که مرتبط با این حوزه هستند، اقدام نموده است. در چند سال اخیر نیز به پیگیری طرح کشت و صنعت نخود پرداخته که از صفر تا صد محصول نخود را در نظر گرفته است.
کاشفی گفت: شرایط فعلی و تصمیم گیری های اخیر نگرانی هایی را در خصوص محصول نخود در پی داشته است.
 
معاون سازمان بازرگانی کرمانشاه گفت: در جلسه ای که با حضور آقای بازاری و هیات مدیره شورای نخود برگزار گردید و در مورد مسائل و مشکلات دستور وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت صادرات نخود کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت، صورتجلسه ای تنظیم گردید که منتج به لغو دستور ممنوعیت صادرات از طرف وزارت جهادکشاورزی گردد اما مجددا شاهد پیگیری وزارت جهادکشاورزی منی بر این ممنوعیت هستیم.
اسماعیلی گفت: هر چند که متولی اصلی در بخش تنظیم بازار با توجه به اینکه قانون انتزاعات همه اختیارات محصولات کشاورزی را به وزارت جهاد کشاورزی داده است و وزارت صمت هم بایستی مجری همان مصوبات که وزارت جهاد کشاورزی ارائه می دهد است. اما با این وجود دراین جلسه گرد هم آمده ایم که به بحث و تبادل نظر بپردازیم زیرا که بازراهای هدف صادراتی این محصول با زحمات فراوان بدست آمده و نباید به این راحتی از دست بروند.
 
رئیس شورای ملی نخود ایران ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور در جلسه گفت: موضوع ممنوعیت صادرات نخود در سالهای پیش نیز وجود داشته بطوریکه در سال 91 و 92 اینگونه بود و بخاطر مسائل تنظیم بازار طی آن سالها نیز باز هم ممنوعیت صادرات نخود انجام شد و متاسفانه باعث از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی گردید.
ناصر مرادی گفت: در دهه های 70 و 80 کرمانشاه بعنوان قطب صادرات نخود به حساب میامد زیرا جز تولیدات نخود استان، سایر استانهای همجوار غربی، کردستان، لرستان، همدان، و ایلام نخود تولیدی خود را برای صادرات به استان کرمانشاه منتقل نموده و صادرات از این استان به کشورهای پاکستان، افغانستان و حوزه خلیج فارس و حتی هند صورت میگرفت.
مرادی افزود: گاهی تصمیماتی در سطح مدیریتی اخذ می شود که به خاطر عدم آگاهی به مسئله است. و در مورد نخود اگر نسبت به تولید، سطح زیر کشت، سرانه مصرف و دیگر موضوعات مرتبط اطلاعات کافی وجود داشته باشد هیچگاه چنین تصمیماتی گرفته نمیشود. وی گفت: اگر این افراد در جلسات تصمیم گیری در خصوص دست رنج کشاورزان زحمتکشی که در دمای 45 درجه تابستان در مزارع نخود از صبح تا شب به خاطر کسب درآمد و امرار معاش خود تلاش میکنند، این قشر را در نظر بگیرند مطمئنا اوضاع بهتر خواهد بود.
این مقام مسئول اذهان داشت: نخود محصولی دیم بوده و نیاز آبی پایینی دارد و با یک الی دو بارش باران به عمل می آید. این در حالیست که اکثر کشاورزان دیم کار خرده مالک می باشند و قادر به کشت محصولاتی که نیاز آبی بالا دارند نیستند و کشت نخود برای این کشاورزان بسیار ضروری است. از طرفی نخود بعنوان کشت جایگزین غلات در تناوب زراعی می باشد و کشاورز در صورتیکه در یک سال زمین خود را به کشت گندم و یا جو اختصاص دهد مجبور خواهد بود در سال زراعی بعد محصول نخود را بعنوان کشت جایگزین و در تناوب با گندم و جو قرار دهد.
مرادی گفت: در سالها ی91 و 92 که صادرات نخود ممنوع شد قیمت نخود به کیلویی 12000ريال رسید در آن زمان شورای ملی نخود پیگیریهای متعددی را انجام داد. در آن زمان هرگونه تصمیمی که برای سایر حبوبات اخذ می شد شامل نخود نیز میگردید در صورتیکه سایر حبوبات دارای مصرف سرانه بالایی نسبت به تولید آنها در کشور هستند و حتی شاید نیاز به واردات هم باشد اما در مورد نخود سرانه مصرف نسبت به میزان تولید و سطح زیر کشت آن بسیار پایین است به همین علت در سالهای اولیه تاسیس شورای ملی نخود یک ردیف تعرفه جدا برای نخود درخواست شد و مورد موافقت نیز قرار گرفت و طبق آن نخود از گروه کالایی حبوبات خارج گردید.
وی افزود: انتظاری که از وزارت جهاد کشاورزی داریم اینست که حامی کشاورز و تولیدکننده باشد اما متاسفانه اکنون شاهد این حمایت نیستیم و با اینکه شورای نخود در خصوص ممنوعیت صادرات پیگیریه، مکاتبات و جلسات متعدد داشته اما هیچگونه اعمال نظر مثبتی در تصمیمات خود ننموده اند.
ناصر مرادی گفت: تجار حوزه نخود سالهای سال برای بازاریابی و بدست آوردن بازارهای هدف صادراتی تلاش بسیار داشته و هزینه های گزافی پرداخت نموده اند. ولی با تجربه ای که در سالهای ممنوعیت صادرات داریم شاهد از دست رفتن این بازارهای صادارتی بوده ایم. مثلا تجار پاکستانی که خواستار طعم و کیفیت نخود کرمانشاهی و ایرانی بودند با ممنوعیت صادرات ذائقه خود را تغییر داده و به سوی خرید نخود از دیگر کشورها تمایل پیدا کردند.
رئیس شورای نخود بیان داشت: که پس از لغو ممنوعیت صادرات و تلاشهایی که توسط تجار ایرانی انجام شد توانستیم برخی از این بازارهای از دست رفته را مجددا بدست آوریم اما متاسفانه مشکل دیگری که در 2 سال اخیر با آن دست و پنجه نرم میکنیم واردات نخود از کشورهایی چون روسیه با کیفیت بسیار پایین هستیم. این واردات نخود با تعرفه بسیار پایین و 5 درصد انجام میشود و حتی ارز یارانه ای به آن تعلق گرفته است.
وی گفت: بارها در مصاحبه ها، مطبوعات، صدا و سیما و مکاتبات اداری و تشکیل جلسات متعدد این موضوع عنوان گردید اما باز هم نخود بی کیفیت روسی با قیمت هر تن 450 تا 500 دلار با دلار 42000 ريالی خریداری میشود. همچنین اوج صادرات نخود ایران تنها به 4 ماه در ماههای6،5،4و7 می باشد، کاهش یافته است. و اگر در این ماهها هم صادرات صورت نگیرد از آنجا که برداشت نخود سایر کشورهای تولیدکننده این محصول آغاز و از مهرماه وارد بازار میشود بعلاوه امتیاز دیگری که در این کشورها وجود دارد اینست که سورتینگ و بسته بندی نخود با دستگاههای به روز انجام میشود و از حمایتهای دولتی برخوردارند. وی افزود اکنون که بازار صادراتی ازبین رفته و بازار داخلی هم با این واردات بی رویه از بین میرود. در حالی که قبلا برای خرید نخود ایرانی بسیار رغبت و تمایل وجود داشت اما الان بخاطر اینکه بهترین نخود باکیفیت قیمت 75000ريال که پس از سورتینگ و بوجاری و ... برای تاجر و صادرکنده ایرانی مبلغی در حدود 82000ريال قیمت تمام شده هر کیلو میشود و این قیمت در مقایسه با قیمت نخود وارداتی بالاتر است و بازار داخلی هم از دست میرود.
ناصر مرادی گفت: 2 پیشنهادی که در اینجا مطرح است اولا ممنوعیت واردات نخود به کشور. در اینخصوص وی افزود تنها دراستان کرمانشاه 120هزار نفر بهره بردار نخودکار وجود دارد و با در نظر گرفتن استفاده از ارقام جدید و پربازده پایه بلند که در سالهای اخیر اقدام به کشت آن نموده اند و تولید 2 تا 3 برابری را در پی دارد هیچگونه نگرانی ای با توجه به سرانه مصرف نخود که در ایران حدود 2 کیلوگرم است، وجود ندارد بلکه با توجه به حجم بالای تولید در کشور مازاد مصرف هم داریم.
وی گفت: شورای ملی نخود ایران بارها اعلام داشته که سیاست قیمت گذاری و تجارت نخود را به این شورا محول نمایند و هر جا که کمبودی وجود داشت خود ما تامین کننده نخود خواهیم بود . و هرگاه نیاز به ممنوعیت صادراتی باشد حتما اعمال خواهیم نمود. وی در اینخصوص افزود مسئله دیگری که باید در نظر گرفت اینست که پیک مصرف نخود در خانوار ایرانی اوایل پاییز برای خرید سالیانه خانوار و محرم و صفر است و اکنون که این زمان سپری شده اکثرا خریدها انجام شده  و از این تاریخ به بعد خرید آنچنانی در داخل انجام نمیشود و نباید دیگر نگران افزایش قیمت و یا کمبود نخود در داخل بود.
مرادی افزود: تا برداشت نخود سال زراعی جاری زمان زیادی نمانده است و در نواحی گرمسیری کشور در خردادماه نهایتا برداشت نخود انجام می شود و حدود 4 تا 5 ماه دیگر محصول جدید وارد بازار خواهد شد و یکی 2 سال اخیر کشاورزها باز هم با توجه به تلاشهای صورت گرفته و ترویج کشت ارقام پربازده، اقدام به کشت بیشتری خواهند داشت.
رئیس شورای ملی نخود ایران خواستار فرجه ای برای بیان دفاعیات در حضور کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی شد که توضیحات لازم در خصوص دلایل عدم ممنوعیت صادرات ارائه گردد. وی افزود پیش بینی میشود در صورتیکه نخود قیمت مناسب خود را بدست آورد انتظار میرود که سطح زیر کشن آن تا 200 هزار هکتار افزایش یابد. و این میزان فقط برای استان کرمانشاه است.
 
مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت کشور در ادامه صحبتهای رئیس شورای نخود بیان کرد که یک طرح توجیهی باید ارائه گردد شامل میزان واردات و صادرات 96 و 6 ماهه ابتدای 97 و نیز اطلاعاتی در خصوص واردکنندگان نخود، میزان سطح زیر کشت و تولید و میزان موجودی انبارها و سرانه مصرف که باعث ایجاد یک منطق ریاضی جهت عدم ممنوعیت صادرات گردد. وی افزود: با توجه به تناژ بالای تولیدی و جهت ارزش افزوده این محصول برای صادرات باید بسته بندی محصول نخود انجام شود.
مودودی گفت: در مجموع باید کل چرخه تولید، توزیع، واردات و صادرات نخود در نظر گرفته شود. و صادرات محصولات کشاورزی با بسته بندی هایی که میتواند داشته باشد، باید به سمت و سوی صادرات دارای ارزش افزوده سوق یابد. و از سویی باید تضمینی در خصوص تامین بازار داخلی برای مصرف کننده وجود داشته باشد. و از طرفی وقتی توان تولید داخلی بالاست باید از ورادات نخود جلوگیری بعمل آید.
 
داریوش پناهی دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه بیان داشت: اکنون میزهای تخصصی نظیر میزهای سیمان و دام در استانها توسط سازمان توسعه تجارت ایجاد شده است اما متاسفانه در مورد این کالاهای در زمان تصمیم گیری قرار نظرخواهی ای صورت نمیگیرد. در مورد محصول نخود نیز شورای ملی نخود میتواند با ارائه دلایل و امار لازم در اخذ تصمیماتی صحیح موثر باشد.
 
باباخانی عضو هیات مدیره شورای نخود در پایان جلسه در تاکید خواص غذایی نخود و میزان پروتئین موجود در آن بیان داشت که نخود 23 درصد پروتئین داشته و این درحالیست که گوشت تنها 16 درصد و مرغ 12 درصد پروتئین دارد. همچنین وی از فسادپذیری نخود در فصول سرد در اثر جذب رطوبت هوا گفت و افزود نخود در صورت انبار طولانی مدت فاسد خواهد شد.  


 
c
   1397/9/7 14:11

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )